Kāpēc labāk izmantot lāzera, nevis optisko nivelieri?

07.09.2018

Izvēloties nivelieri, svarīgi izvērtēt visus plusus un mīnusus, lai varētu iegādāties ne tikai kvalitatīvāko un savām vajadzībām piemērotāko iekārtu, bet arī lai atvieglotu sev darba procesu ikreiz, kad nivelieri vajadzēs likt lietā. Kādi tad ir tie iemesli, kāpēc vajadzētu dot priekšroku lāzera nivelierim, nevis optiskajam nivelierim?

Darba ātrums un izmaksas:  Lai strādātu ar optisko nivelieri, nepieciešami vismaz divi cilvēki, bet darbu ar lāzera nivelieri var veikt arī viens cilvēks. Lāzera nivelieris tā īpašniekam sniedz ne tikai lielāku neatkarību no citiem, bet ilgtermiņā palīdz arī ietaupīt līdzekļus uz papildus darbaspēka algošanas rēķina. (Īpaši, ja nivelieris aktīvi tiek lietots remontdarbu vai celtniecības darbu veikšanā.)

Lāzera nivelieru pielietojums: Lāzera nivelieri galvenokārt tiek iedalīti iekšdarbu un ārdarbu nivelieros, kuru galvenā atšķirība ir tāda, ka iekšdarbu nivelieri projicē lāzera starus uz sienas, bet ārdarbiem domātie nivelieri izmanto lāzera rotācijas tehniku un tiem komplektācijā ir arī lāzera staru uztvērējs. Tomēr modernu lāzera nivelieru pielietojums nav tik strikti ierobežots, jo tos iespējams izmantot gan interjera darbiem, gan darbiem būvlaukumā. Piemēram, Topcon RL-SV2S divu slīpumu lāzernivelieris ir piemērots gan interjera darbiem, gan dažādiem darbiem būvlaukumā, turklāt tas pielāgots gan horizontālai, gan vertikālai lietošanai. Ja nepieciešams augstas kvalitātes moderns nivelieris ar plašu pielietojumu, tad  RL-SV2S modelis ir viena no labākajām izvēlēm.

Lāzera niveliera darbības attālums: Viens no lielākajiem lāzera nivelieru darbības plusiem ir tāds, ka mūsdienās to darbības diametrs sasniedz pat 800 metrus, kas nozīmē to, ka darbs ar lāzera nivelieri būs daudz ātrāks nekā ar optisko nivelieri.

Lāzera niveliera funkcijas: Optiskajam nivelierim nav nekādu īpašu papildfunkciju, kamēr lāzera nivelieri piedāvā plašu funkciju klāstu, kurš, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, nemitīgi tiek papildināts un uzlabots. Lāzera nivelieri vienlaicīgi spēj raidīt vairākus lāzera starus, kas ievērojami atvieglo darba procesu. Lāzera nivelieriem pieejams arī papildaprīkojums: lāzera staru uztvērējs, lāzera mērķis un brilles lāzera nivelierim. Jau tagad lāzera nivelieri spēj tikt galā ar darbiem, kas optiskajiem nivelieriem nav pa spēkam, turklāt jāņem vērā, ka lāzera nivelieri nepārtraukti turpina attīstīties un tiek pilnveidoti.

Nivelieru precizitāte: Lai arī daudzās jomās lāzera nivelieri ir pārāki, tomēr ir viena joma, kurā pārāki ir optiskie nivelieri, un tā ir precizitāte. Kvalitatīvu optisko nivelieru modeļu kļūdas iespējamība mērīšanas darbos pielīdzināma nullei. Lēta lāzera niveliera kļūda uz 10 metriem var būt pat aptuveni 3 milimetri, kamēr optiskā niveliera kļūda uz 10 metriem ir 0, ja darbs ar nivelieri tiek veikts pareizi. (Šis ir labs iemesls, kāpēc nevajadzētu izvēlēties pašus lētākos lāzera nivelierus.)

Katrs pats var izdarīt secinājumus, jo gan optiskajiem, gan lāzera nivelieriem ir savi plusi un mīnusi, tomēr jāņem vērā, ka vislabāko iekārtas sniegumu varēsi saņemt tad, ja izvēlēsies kvalitatīvu tehniku un lietosi to atbilstoši vadlīnijām, kā arī veiksi to atbilstošu apkopi un kalibrēšanu.

Topcon pirmais izveidoja totālo staciju ar kuru varēja strādāt visos laika apstākļos